Belka
Środa, 14 Maja 2025   imieniny: Maciej, Bonifacy, Dobiesław
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Korowód

Data publikacji: 2019-05-08, Data modyfikacji: 2019-05-08
A A AWydrukDrukuj  
 
2-go maja ulicami Warszawy przeszedł Biało-Czerwony Korowód. O 17.00 wyruszył z pl. Teatralnego i ulicami Senatorską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem, Świętokrzyską i Mazowiecką dotarł Placu Piłsudskiego. To pierwsze takie wydarzenie, które inspirowane było m.in. polonijnymi paradami w Stanach Zjednoczonych. Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z Biało-Czerwonego Korowodu. Biało-Czerwony Korowód to okazja do prezentacji orkiestr, zespołów tanecznych, teatralnych, plastycznych, rekonstruktorskich oraz promocji tradycji krajowych i regionalnych, w tym również mniejszych miejscowości, twórczości pochodzących z nich artystów oraz osiągnięć polskich firm. Ważnym elementem Korowodu były opoczyńskie barwy. Wspaniale zaprezentowały się w naszych tradycyjnych pasiakach koła gospodyń wiejskich z terenu powiatu. Wyjazd na pochód został zorganizowany przez Starostwo Powiatowe. „Jesteśmy różni, łączy nas Polska” – właśnie pod takim hasłem przebiegło wydarzenie organizowane przez Fundację Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca. Za inspirację w organizacji korowodu posłużyły m.in. polonijne parady w Stanach Zjednoczonych, parady irlandzkie w dniu św. Patryka, lokalne przemarsze 3-majowe i odbywające się 11 listopada oraz juwenalia studenckie. Jak zapowiadają organizatorzy, ma to być impreza coroczna. Pochód w swoim założeniu ma dać Polakom okazję do zamanifestowania miłości do Ojczyzny. Celem widowiska jest także pobudzenie miejscowych społeczności, budowanie więzi między Polakami mieszkającymi w kraju i zagranicą, zaprezentowanie działań na rzecz rozwoju Polski, pokazanie wszystkim atrakcyjności kraju oraz kreatywności i optymizmu jego obywateli. Nie mniej istotne jest uwidocznienie typowego dla Polaków zamiłowania do czerpania z tradycji oraz odwagi do podejmowania nowych wyzwań. Barwny, głośny korowód skupił m.in. rekonstruktorów przedstawiających narodowe tradycje oraz grupy przybliżające tradycje lokalne – występujące w strojach regionalnych czy prezentujące charakterystyczne miejscowe produkty i obiekty. Wydarzenie uzupełniły pokazy wybiegające w przyszłość, w tym oryginalnych pojazdów skonstruowanych przez studentów czy osiągnięcia polskiej nauki. Do wydarzenia dołączyli Polacy ze Wschodu i Zachodu oraz sportowcy.

Pełna treść wiadomości na: opocznopowiat.pl/aktualnosc-2614-ulicami_warszawy_przeszedl_bialo.html
opocznopowiat.pl, Źródło artykułu: opocznopowiat.pl
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opoczyński

Powiat opoczyński - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się we wschodniej części województwa łódzkiego jest miasto Opoczno. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Obszar powiatu to nieco ponad 1000 km², a stan ludności określony na 2007 rok wynosił 78 473 tys. mieszkańców. 66%, czyli 51 744 zamieszkuje tereny wiejskie.

Są to gminy: Białaczów, Mniszków, Paradyż, Poświętne, Sławno i Żarnów. Pozostałe 34% ludności zamieszkuje gminy miejsko-wiejskie – Drzewicę i Opoczno.

Miejsc do zwiedzania i podziwiania w powiecie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć, że na jego ziemiach znajduje się aż 235 pomników przyrody, które z pewnością uatrakcyjnią spacerowanie po leśnych terenach. Podczas wędrówki natkniemy się także na rzeki: Pilicę, Drzewiczkę, Wąglankę, zbiorniki Wąglanka-Miedzna, zbiornik w Drzewicy, w Opocznie oraz część Zalewu Sulejowskiego. W najstarszej z gmin powiatu – Żarnowie możemy spotkać ślady pobytu człowieka sprzed ponad 4,5 tys. lat.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola