Belka
Sobota, 27 Kwietnia 2024   imieniny: Felicja, Teofil, Zyta
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 
 

Straż Miejska w Opocznie informuje - pierwsze kroki w Polsce - podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy

Data publikacji: 2022-03-25, Data modyfikacji: 2022-03-25
A A AWydrukDrukuj  
 
Straż Miejska w Opocznie informuje - pierwsze kroki w Polsce - podstawowe informacje dla uchodźców z Ukrainy

Na terenie gminy Opoczno wszystkie działania Burmistrza Opoczna związane z pomocą dla uchodźców z Ukrainy koordynowane są przez Straż Miejską z siedzibą przy ul. Piotrkowskiej 7.

1. Nadanie numeru PESEL dla obywateli Ukrainy
 
16 marca ruszył system rejestracji i nadawania numerów PESEL dla obywateli Ukrainy. Obywatel Ukrainy, a także jego małżonek niebędący obywatelem Ukrainy, których wjazd na terytorium Polski nastąpił bezpośrednio z terytorium Ukrainy w okresie od 24 lutego 2022 roku w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, na podstawie złożonego wniosku może ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Nadany numer PESEL umożliwi np. skorzystanie z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej czy założenie firmy w Polsce. Wypełniony wniosek wraz z kolorowym biometrycznym zdjęciem należy składać osobiście w siedzibie Urzędu Miejskiego w Opocznie, Wydział Ewidencji Ludności i Dowodów Osobistych, ul. Staromiejska 6, Bud. C, pok. C1. Dla osób, które zarejestrowały swój pobyt na terenie gminy Opoczno, Zakład Fotograficzny „Klaps Foto Express” mieszczący się w Opocznie, Plac Kilińskiego 9, wykonuje bezpłatne zdjęcia.
 
Składając wniosek o nadanie numeru PESEL należy mieć ze sobą dokument, który potwierdzi dane podawane we wniosku i tożsamość, np. paszport, dowód osobisty, prawo jazdy, akt urodzenia. W imieniu dziecka, które nie ukończyło 18 roku życia, wniosek o nadanie numeru PESEL składa jedno z rodziców, opiekun, kurator, opiekun tymczasowy ustanowiony przez sąd opiekuńczy, lub osoba sprawująca faktyczną pieczę nad dzieckiem. Dziecko do 12 roku życia, które posiada dokument potwierdzający jego tożsamość, nie musi być obecne przy składaniu wniosku. Jeżeli jego tożsamość z powodu braku dokumentów będzie ustalana w oparciu o oświadczenie, obecność dziecka jest wymagana.  Każda osoba, która ma ukończone 18 lat, wraz z wnioskiem o nadanie numeru PESEL może ubiegać się o założenie profilu zaufanego. Uzyskanie profilu zaufanego jest niezbędne do ubiegania się o niektóre świadczenia. Aby uzyskać profil zaufany należy posiadać działający telefon komórkowy z numerem od polskiego operatora, oraz podać adres e-mail, z którego się korzysta.
 
2. Jednorazowe świadczenie 300 zł dla obywateli Ukrainy
 
Wnioski o wypłatę tego świadczenia można składać w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Opocznie, ul. Mickiewicza 2a. Osoby uprawnione do otrzymania świadczenia:
  • Obywatel Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,
  • Obywatel Ukrainy posiadający Kartę Polaka, który wraz z najbliższą rodziną z powodu tych działań wojennych przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Małżonek obywatela Ukrainy, o ile przybył on na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio z terytorium Ukrainy w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa,
  • Dzieci obywateli wymienionych w pkt 1, 2 i 3.
 
Podstawowe wymagania:
 
  • Wjazd do Polski w okresie od 24 lutego 2022 roku,
  • Wpisanie do rejestru PESEL.
 
Więcej informacji i wnioski do pobrania znajdują się na stronie ops opoczno pl
 
3. Zasady przyjmowania dzieci z Ukrainy do polskich szkół
 
Uczniowie z Ukrainy w wieku obowiązku szkolnego i obowiązku nauki (7-18 lat) są przyjmowani do szkół publicznych oraz obejmowani opieką, a także nauczaniem na warunkach dotyczących obywateli polskich. Przyjęcie do szkoły jest możliwe w ciągu całego roku szkolnego, a ustalenie klasy, w której kontynuowana jest nauka, odbywa się na podstawie sumy ukończonych lat nauki szkolnej za granicą.
 
W celu zapisania dziecka do szkoły należy złożyć wniosek do dyrektora szkoły – publiczna szkoła podstawowa, w rejonie której mieszka dziecko przybyłe z zagranicy przyjmuje z urzędu, inne publiczne szkoły podstawowe i szkoły ponadpodstawowe, w miarę posiadania wolnych miejsc. Rodzice dziecka z zagranicy, którzy nie mogą znaleźć szkoły posiadającej wolne miejsca w danej klasie, mogą zwrócić się do organu prowadzącego szkoły (wydziału edukacji gminy lub powiatu) z prośbą o wskazanie szkoły posiadającej wolne miejsca.
Ustalenie klasy (roku nauki) następuje na podstawie dokumentów wydanych przez szkołę za granicą, a w przypadku ich braku oświadczenia rodziców o sumie lat nauki za granicą. Dokumenty nie muszą być tłumaczone przez tłumacza przysięgłego na język polski. Ponadto rodzice dziecka mogą zwrócić się do dyrektora o przyjęcie do niższej klasy niż wynika to z sumy ukończonych lat nauki szkolnej, np. ze względu na wiek dziecka.
 
Rodzice lub opiekunowie chcący zapisać dziecko do szkoły mogą zgłaszać się bezpośrednio do dyrektorów poszczególnych szkół.
 
4. Wsparcie nauki dla uczniów z Ukrainy
 
Uczniowie, którzy nie posługują się językiem polskim w stopniu umożliwiającym korzystanie z nauki w szkole, mogą:
 
  • uczestniczyć w dodatkowych zajęciach z języka polskiego. Zajęcia mogą być prowadzone indywidualnie lub w grupach w wymiarze minimum 2 godzin tygodniowo przez czas nieokreślony; 
  • realizować naukę w formie oddziału przygotowawczego, gdzie proces nauczania dostosowany jest do potrzeb i możliwości edukacyjnych uczniów − nauka trwa rok z możliwością przedłużenia do dwóch lat. Zajęcia realizowane są w grupach do 15 uczniów w wymiarze minimum od 20 do 26 godzin tygodniowo (w zależności od roku nauki i typu szkoły). W ramach ww. godzin uczniowie realizują naukę języka polskiego oraz treści z poszczególnych przedmiotów w zakresie dostosowanym do ich potrzeb i możliwości;
  • korzystać z pomocy osoby władającej językiem kraju pochodzenia zatrudnionej w charakterze pomocy nauczyciela – osoba zatrudniona w charakterze pomocy nauczyciela nie musi posiadać kwalifikacji pedagogicznych;
  • korzystać z dodatkowych zajęć wyrównawczych w zakresie przedmiotów nauczania organizowanych przez organ prowadzący szkołę, nie dłużej jednak niż przez okres 12 miesięcy.
 
Decyzję o przyznaniu danej formy wsparcia podejmuje dyrektor szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym szkołę.
 
5. Pomoc psychologiczno-pedagogiczna
 
Uczniowie przybyli z Ukrainy mogą być objęci pomocą psychologiczno-pedagogiczną w związku z doświadczeniem migracyjnym. Pomoc polega na rozpoznawaniu i zaspokajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz rozpoznawaniu indywidualnych możliwości psychofizycznych i czynników środowiskowych wpływających na jego funkcjonowanie.
 
Pomoc psychologiczno-pedagogiczną w szkole organizuje dyrektor szkoły, a pomocy udzielają nauczyciele, wychowawcy grup wychowawczych oraz specjaliści wykonujący w szkole zadania z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej, w szczególności psycholodzy, pedagodzy, logopedzi, doradcy zawodowi i  terapeuci pedagogiczni. 
 
Pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest organizowana i udzielana we współpracy z rodzicami uczniów oraz może być prowadzona we współpracy z innymi podmiotami, m.in.: poradniami psychologiczno-pedagogicznymi, placówkami doskonalenia nauczycieli, innymi szkołami, organizacjami pozarządowymi oraz innymi instytucjami i podmiotami działającymi na rzecz rodziny, dzieci i młodzieży. Warunki współpracy szkoły z ww. podmiotami uzgadnia dyrektor szkoły.
 
Pomocą psychologiczno-pedagogiczną można objąć również rodziców uczniów.
 
6. Opieka medyczna
 
Uchodźcy z Ukrainy mają prawo do bezpłatnego dostępu do służby zdrowia na takich samych zasadach, co obywatele polscy. Jeśli źle się czujesz, chorujesz, potrzebujesz receptę – pójdź do publicznej przychodni lekarskiej lub zadzwoń pod numer 800-190-590. Jeśli poczujesz się źle wieczorem, w nocy lub w weekend albo święta – czyli poza godzinami pracy przychodni lekarskich – możesz otrzymać poradę lekarza przez telefon. Zadzwoń pod numer 800-137-200. Pod tymi numerami telefonów masz możliwość rozmowy po ukraińsku i rosyjsku. Więcej informacji znajdziesz na stronie nfz gov pl
 
Lista przychodni na terenie gminy Opoczno:
 
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie, ul. Szpitalna 1, 26-300 Opoczno, Telefon do rejestracji: 44 754-39-11 (poradnia ogólna, podstawowa opieka zdrowotna - położna)
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Opocznie, ul. Partyzantów 30, 26-300 Opoczno, Telefon do rejestracji: 44 754-48-45 (poradnia dziecięca, podstawowa opieka zdrowotna - pielęgniarka)
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "ALMER", ul. Dworcowa 5, 26-300 Opoczno, Telefon do rejestracji: 44 755-00-33 (podstawowa opieka zdrowotna - lekarz, pielęgniarka i położna)
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "ESCULAP", ul. Skłodowskiej 18, 26-300 Opoczno, Telefon do rejestracji: 44 755-24-22 (podstawowa opieka zdrowotna - lekarz, pielęgniarka i położna)
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej "Vita-Med" s.c., ul. Partyzantów 1A, 26-300 Opoczno, Telefon do rejestracji: 44 754-20-46 (podstawowa opieka zdrowotna - lekarz, pielęgniarka i położna)
 
7. Praca
 
Masz prawo do podjęcia legalnej pracy. Na stronie oferty praca gov pl znajdziesz oferty pracy zamieszczone przez powiatowe i wojewódzkie urzędy pracy lub zadzwoń pod numer 19524 gdzie porozmawiasz po rosyjsku. Możesz także udać się bezpośrednio do siedziby Powiatowego Urzędu Pracy w Opocznie, ul. Rolna 6, tel. 44 755-51-00. Pracownik urzędu udzieli Ci informacji o zasadach zatrudnienia cudzoziemca, w tym wskaże dostępne informacje w Internecie w języku ukraińskim. Pracownik po zapoznaniu się z Twoją sytuacja prawną (posiadany tytuł pobytowy, ewentualne posiadane zezwolenia na pracę, itp.) postara się doradzić najlepszy sposób legalizacji pracy i wskazać w jakich urzędach należy załatwić sprawę i kto powinien złożyć wniosek (czy cudzoziemiec czy pracodawca).
 
Poradnictwo zawodowe
 
Możesz również skorzystać z usług poradnictwa zawodowego realizowanego przez urzędy pracy i centra informacji i planowania kariery zawodowej działające w wojewódzkich urzędach pracy. Aby uzyskać tę pomoc zadzwoń lub udaj się do urzędu pracy.
Otrzymasz wsparcie w:
  • wyborze odpowiedniego zawodu 
  • zmianie kwalifikacji
  • podjęciu pracy
  • zbadaniu swoich kompetencji, zainteresowań i uzdolnień zawodowych
  • zaplanowaniu rozwoju kariery zawodowej.
Rejestracja w urzędzie pracy jako osoba bezrobotna
 
Po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy możliwe będzie zastosowanie wobec Ciebie pełnego katalogu form pomocy określonej w obowiązujących przepisach. Katalog ten obejmuje m.in.:
  • szkolenia zawodowe,
  • dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej,
  • refundację zatrudnienia (prace interwencyjne, roboty publiczne itd.),
  • zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania do i z miejsca pracy,
  • refundację kosztów opieki nad dzieckiem do lat 7 lub osobą zależną, itd.
, Źródło artykułu: Urząd Miejski w Opocznie
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Dodaj artykuł
 




Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opoczyński

Powiat opoczyński - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się we wschodniej części województwa łódzkiego jest miasto Opoczno. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Obszar powiatu to nieco ponad 1000 km², a stan ludności określony na 2007 rok wynosił 78 473 tys. mieszkańców. 66%, czyli 51 744 zamieszkuje tereny wiejskie.

Są to gminy: Białaczów, Mniszków, Paradyż, Poświętne, Sławno i Żarnów. Pozostałe 34% ludności zamieszkuje gminy miejsko-wiejskie – Drzewicę i Opoczno.

Miejsc do zwiedzania i podziwiania w powiecie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć, że na jego ziemiach znajduje się aż 235 pomników przyrody, które z pewnością uatrakcyjnią spacerowanie po leśnych terenach. Podczas wędrówki natkniemy się także na rzeki: Pilicę, Drzewiczkę, Wąglankę, zbiorniki Wąglanka-Miedzna, zbiornik w Drzewicy, w Opocznie oraz część Zalewu Sulejowskiego. W najstarszej z gmin powiatu – Żarnowie możemy spotkać ślady pobytu człowieka sprzed ponad 4,5 tys. lat.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola