Belka
Wtorek, 20 Listopada 2018   imieniny: Edyta, Edmund, Anatol
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Średniowieczne Opoczno 1365 - Rekonstrukcja

 
Animacja przedstawia rekonstrukcję średniowiecznego Opoczna z roku 1365, w którym to Osada targowa przekształciła się w miasto otoczone kamiennym murem i zamkiem królewskim ufundowanym przez Króla Kazimierza III Wielkiego. Opracowano na podstawie: Kiryk Feliks, Urbanizacja Małopolski: województwo sandomierskie: XIII-XVI wiek, Kielce 1994, Widawski Jarosław, Miejskie mury obronne w Państwie Polskim do początku XV wieku, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Wyd. MON 1973, Wiśniewski Jan, Dekanat opoczyński, Druk. i lit. "Jan Kanty Trzebiński", Radom 1913, Opoczno w "Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich", Tom VII (Netrebka – Perepiat) z 1886 r., Plan południowo-zachodniej części Opoczna z 1820 roku.

 


KNOP ARCHITEKCI
 
Data pliku video: 2015-07-29, Źródło artykułu: youtube.com
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
loading...
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 
opoczyński

Powiat opoczyński - stolicą i siedzibą władz powiatu znajdującego się we wschodniej części województwa łódzkiego jest miasto Opoczno. Powiat powstał wskutek reformy administracyjnej przeprowadzonej w 1999 roku. Obszar powiatu to nieco ponad 1000 km², a stan ludności określony na 2007 rok wynosił 78 473 tys. mieszkańców. 66%, czyli 51 744 zamieszkuje tereny wiejskie.

Są to gminy: Białaczów, Mniszków, Paradyż, Poświętne, Sławno i Żarnów. Pozostałe 34% ludności zamieszkuje gminy miejsko-wiejskie – Drzewicę i Opoczno.

Miejsc do zwiedzania i podziwiania w powiecie nie brakuje. Wystarczy wspomnieć, że na jego ziemiach znajduje się aż 235 pomników przyrody, które z pewnością uatrakcyjnią spacerowanie po leśnych terenach. Podczas wędrówki natkniemy się także na rzeki: Pilicę, Drzewiczkę, Wąglankę, zbiorniki Wąglanka-Miedzna, zbiornik w Drzewicy, w Opocznie oraz część Zalewu Sulejowskiego. W najstarszej z gmin powiatu – Żarnowie możemy spotkać ślady pobytu człowieka sprzed ponad 4,5 tys. lat.   

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola